Dækning af transport til fritids aktiviteter

dansken26
Offline
Joined: 14/09/2008

Hej!

Er der nogen her der ved noget om dækning af transport til sport og fritids aktiviteter?

Jeg har søgt om dækning under §100, men fik afslag!

Jeg bor selv i Herning og det jeg ville have dækket var transport til kørestolsrugby i viborg.
Herning kommune sagde til mig at jeg at jeg jo "bare" kunne melde mig til kørestolsbasket da det ligger i Herning!
Men da jeg er tetraplegiker er kørestolsbasket desværre ikke en sport jeg kan deltage i pga. balance osv.

Er der en der kan hjælpe mig?

Med venlig hilsen
Lasse Stick

dansken26
Offline
Joined: 14/09/2008
Hey Tak til John og

Hey

Tak til John og Lotte.
Og vi ses snart i hallen John :)

Mvh
Lasse Stick

John
Offline
Joined: 03/07/2008
Hej Lasse DHIF kender nok

Hej Lasse

DHIF kender nok mere til handicapidræt end din sagsbehandler

Kilde DHIF:

Kørestolsbasketball spilles fortrinsvis af kørestolsbrugere med god armfunktion. Andre handicapgrupper som f.eks. benamputerede eller folk med dårlige knæ m.m. der ikke bruger kørestol til dagligt, kan dog også deltage. De fleste klubber har materiel/stole til rådighed.
Der spilles med ganske få undtagelser efter de samme regler som for gående spillere under Dansk Basketball Forbund
http://www.dhif.dk/sport/defaultDHIF.asp?sportID=247&id=69

Kørestolsrugby er en hovedsageligt idræt for rygmarvsskadede både mandlige og kvindelige atleter med nedsat håndfunktion. Også andre handicapgrupper kan klassificeres ligeledes med nedsat håndfunktion. Spillerne klassificeres i en af 7 klasser: 0.5, 1.0, 1.5, 2.0, 2.5, 3.0 og 3.5, afhængig af dennes grad af handicap. De højere klasser tildeles spillere som har en lavere grad af handicap og de lavere klasser tildeles de spillere som har en højere grad af handicap.
http://www.dhif.dk/sport/defaultDHIF.asp?sportID=249&id=83

Mvh

John

PS. Glæder os til at se dig i Full-Pull Viborg, www.full-pull.dk

Loto (not verified)
Hej Lasse! Jeg kender ikke

Hej Lasse!
Jeg kender ikke reglerne på dette område, men jeg synes bestemt, du skal anke afgørelse, da kommunens begrundelse jo decideret er forkert. Det er muligt, at de kan finde en anden begrundelse at give afslag ud fra, men de skal da i hvert fald ikke have lov til at henvise til, at du kan gå til noget, som du rent fysisk ikke er i stand til. Det er da for langt ud og tyder på, at din sagsbehandler absolut intet kendskab har til handicapidræt og hvad dit handicap indebærer.

Lotte