Dækning af bilreparation?

Kramer
Offline
Joined: 17/03/2010

Hej,

Jeg håber at I kan hjælpe mig med at svare på et spørgsmål.

Min handicap bil har været til service og har endvidere fået skiftet fordækkene, fordi der var en bule på dem, så bilen rystede rigtig meget. Nu har jeg så fået en regning på 5000,.. Det er selvfølgelig ikke så meget, men når man er på SU, så vælter det altså hurtigt et budget.

Kan jeg på nogen måde få det dækket af kommunen? Jeg kunne selvfølgelig bare sende den ind til dem og håbe at de vil, men det plejer at være nemmere at få igennem hvis man kan henvise til tidligere sager.

Jeg håber på noget positiv respons fra Jer, så jeg ikke skal leve af havregrød de næste par måneder ;)

Mvh.
Kramer

Peter Q
Offline
Joined: 25/05/2009
Hej Kramer Hvis du er

Hej Kramer

Hvis du er berettiget til §100, kan dette være en mulighed.

Tanken er følgende:
Du er berettiget til at få dækket de udgifter du har som følge af dit handicap.
Udgifter som raske personer i en lignende livssituation ikke har.
Personer på SU har normalt ikke bil.
Du har kun din bil som følge af dit handicap

Eventuelt kan du kigge lidt på følgende principafgørelse:

http://www.ast.dk/afgoerelser/principafgoerelser/
skriv C-2-06 i søgefeltet

mvh
Peter Qvistgaard

peq@naviair.dk
Husk positive mennesker lever længere

Malene
Offline
Joined: 06/03/2008
mangorossa: Det kommer

mangorossa: Det kommer altså tit an på situationen! service betaler de ikke, da bilen skal have det hvert år, men bule på dækket, som bliver opdaget under det årlige eftersyn, kan altså godt tænkes de vil sluge.

mangorossa
Offline
Joined: 24/05/2008
Jeg kan så berette, at for

Jeg kan så berette, at for at man kan få støtte fra kommunen, må reparationen slet ikke være påbegyndt.
Så husk, få altid en pris inden i får lavet noget.

mickey
Offline
Joined: 20/07/2010
hej da jeg skulle have lavet

hej da jeg skulle have lavet min ford fik jeg afvide at hvis jeg havde bil før min ulykke så hæfter jeg selv for represon men er man handicappede og ikke selv ville have købt bil " eventuelt født eller tidlig skadet " så skal kommunen betale

Malene
Offline
Joined: 06/03/2008
Har ikke selv søgt, men

Har ikke selv søgt, men når jeg henvender mig til kommunen med lign spørgsmål, så får jeg altid slynget den her i hovedet: Hjælp til betaling af rimeligt begrundede enkeltudgifter efter aktivlovens § 81. Så et forsigtig gæt ville være den.

men der er garanteret et klog hoved her, der ved mere om S.U og invalidebiler