service på handicap bil

jesper pedersen
Offline
Joined: 13/01/2010

Hej alle.

Findes der en paragraf der siger , man kan få betalt sine udgifter på service til sin handicap bil ???????????????

Vi har 2 biler, da min kone er nød til at have sin egen. Jeg har læst herinde at der er nogen der får udgifterne dækket.

Håber i kan hjælpe mig.

Venlig hilsen
Jesper

Ken
Offline
Joined: 20/03/2009
Hejsa Jeg vil blot lige

Hejsa
Jeg vil blot lige komme med den oplysning, at det ikke gælder for fabrikkens rustgaranti.... Den mister man, hvis man ikke får lavet alle service` til tiden på et autoriseret værksted..... Men ellers er det rigtigt, at den almindelige garanti bevares selv om man får lavet eftersynet hos et andet dertil generelt autoriseret værksted. Men det kan jo være trælst at miste den op til 30 års garanti som nogle firmaer, f.eks. Mercedes, yder på rust.

Man skal selvfølgelig selv afholde udgifterne til service og vedligehold, det kan man ikke få tilskud til.....

Dèt kàn man evt. få til de ekstra store udgifter til at drive en "kasse-vogn" for, dvs dyrere forsikring, ekstra høje udgifter til brændstof, (pga at de sjældent kører mere end max 10 km på en kasse-vogn liter) osv.... Merudgiften fremkommer ved at sammenligne de nye høje udgifter med udgifterne til en almindelig bil. Disse udgifter kan søges dækket under § 100 i service-loven.
Om de så bliver bevilget, ja se, det er jo en helt anden sag....

Udgifter til at reparere noget af det bevilgede udstyr og hjælpemidler kan søges dækket af kommunen, men hvis reparationen er påbegyndt inden sagen er afgjort, så kan der ikke udbetales kompensation. Det daglige vedligehold er derimod din egen udgift.

Dvs. hvis dit bevilgede automatgear går i stykker, så er det en udgift, som du kan søge dækket, (husk at afvente svaret inden rep. foretages). Men hvis din automat-gearkasse skal have skiftet olien som led i den almindelige service, så skal du selv betale olien, arbejdslønnen og momsen....

Eller din bevilgede lift går i stykker, så søg udgiften dækket af kommunen, igen inden du får lavet rep. Hvis liften er blevet rusten og skrammet og du ønsker den afrenset og malet op igen, så skal du tilsvarende gearolien ovenfor, selv betale for arbejdets udførelse, malingen og momsen...

Håber du kan bruge lidt af mit bud på et muligt svar på dit spørgsmål...

Mvh
Ken

cv2002
Offline
Joined: 17/07/2008
Jeg går heller ikke til

Jeg går heller ikke til service med min bil hos køber. Det er så dyrt og man betaler for deres designermøbler og dyre slips!

Jeg får min ordnet hos Automesteren. De kan lave alt på nye biler. Ingen smarte dikedarer der. Kun det der skal bruges, og fuld garanti for jobbet.

Malene
Offline
Joined: 06/03/2008
Det er også tilladt, at

Det er også tilladt, at prutte om prisen :D

wheelie66
Offline
Joined: 18/12/2008
Tvært imod er der så vidt

Tvært imod er der så vidt jeg ved en paragraf der siger at man selv skal afholde alle udgifter på bilen, dog ikke reperation af bevilget handicap indretning på bilen.

Men hvis du vil spare et betydlig beløb på service regningen, så vil jeg anbefale at bruge en anden værksted end stedet hvor bilen er købt... Jeg kan fortælle at den sidste service på min Vw Caravelle ville i følge VW koste 3600 kr. MNen jeg fik det så istedet klaret hos Mekonomen Autoteknik, det kostede 1850 kr. http://www.mekonomen.dk/ , Selv om man benytter dem er der stadig fuld fabriks garanti på bilen. Der findes også andre mekaniker værksteder hvos man stadig opretholder garanti, så bare spørg dig frem.
Prisen hos Merkonomen Autoteknik var endda billiger end hos VW i Flensborg, hvos jeg førhen har fået lavet service. Og jeg var helt tilfreds med deres indsats.

Hilsen
Brian J.