Økonomi vedr. ny bil......løn etc.

kenneth32
Offline
Joined: 05/07/2009

Jeg er i den situation jeg har en ok løn, men skal have ny bil nu her.

Er der nogle tommelfingerregler for hvornår det kan betale sig at få en bil bevilget kontra købe en selv. ?

Kan jeg evt. få lov til at købe bilen selv og så bare få afgiftsfriheden bevilget og bilen er så MIN og ikke kommunens ?

mvh

kenneth

Handicapbusser
Offline
Joined: 30/01/2009
Hej Thomas, Du har ret noget

Hej Thomas,

Du har ret noget af vejen... Man skal regne godt på det, det man skal være opmærksom på er hvad der sker når man sælger bilen. Når de 6 år er gået og man selv har købt bilen, har man ret til hele salgprovenuet. Har man fået bilen med lån fra kommunen er det sådan som det er nu, kommunen der har første ret til dækning af låne udgift efter §5.2.... forudsat at den nye bil har brug for lån efter §5.2.

Regne eksempel: Du køber i dag en ny bil selv. Om 6 år er den 50.000 værd, reglerne er de sammen som i dag og beløbsgrænerne for §§5.1 og 5.2 er de samme som i dag.

Den nye du skal have om 6 år koster 204.000 inkl. leveringomkostninger og standard indretning. I dag er låne grænsen §5.1, 154.000, dvs. der skal laves ekstra lån ifølge §5.2 på 50.000. I følge bilbekendtgørelsen skal salgsprovenuet på den gamle bil bruges til dækning af §5.2. Dvs. kommunen "tager" de 50.000 man får for den gamle.

Har man selv købt og betalt bilen, kan kommunen ikke "tage" de 50.000, dem får man selv glæde af.

Dette aspekt skal man også tage med i sine overvejelser. Man skal dog være opmærksom på at det er svært at forudsige en brugtvognspris!! Den kunne jo ligeså godt være 10.000, alt efter bilmodel, og stand.

Med velig hilsen
Jesper Skov
HandicapBusser Center Vest
Tlf.: 87 31 46 02
www.handicapbusser.dk

Handicapbusser
Offline
Joined: 30/01/2009
Hej Kenneth Jeg kan se

Hej Kenneth

Jeg kan se Martin har sat link ind på det jeg har skrevet på HA-bil. Har du eller andre spørgsmål til det er i velkomne til at kontakte mig.

Men udmiddelbart er det en beregning man selv er nødt til at lave... ex. kan man betale kontant eller skal pengene lånes i banken osv osv.

Som sagt ring hvis i har spørgsmål

Med velig hilsen
Jesper Skov
HandicapBusser Center Vest
Tlf.: 87 31 46 02
www.handicapbusser.dk

martin1974
Offline
Joined: 22/05/2009
Jeg har haft de samme