dispensation til at bruge egen bil ved køreprøve til B/E kørekort

Pololars
Offline
Joined: 11/02/2009

Hej
Er der nogen der har erfaring med at få dispensation til at køre i egen bil ved aflæggelse af køreprøve til B/E kørekort?
Jeg har restriktioner i kørekortet. Jeg har lettet bremsen og servostyring, ekstra spejle og automatgear.
Lars

fes
Offline
Joined: 27/04/2009
Egen bil til B/E kørekort

Jeg er tetraplegiker og har bil betjent med højre hånd. Jeg fik B/E i 1997 og det var andre tider dengang. Jeg kørte i min egen bil både køretimer og køreprøve, kun med ekstra spejle og køreskole skilte på bilen.

Jann Mejlstrup.

 
CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it
WheelerDK
Offline
Joined: 20/08/2010
Jeg er interesseret i at

Jeg er interesseret i at tage et B/E-kort, og har bilen der må trække stor trailer. Jeg vil dog høre om nogen har fået dispensation fra selv at kunne løfte traileren af og på krogen, samt montere lys og wire? Kan en hjælper evt. få lov til at sætte traileren på, da jeg ikke selv kan?

Brinth
Offline
Joined: 07/07/2008
Jeg fik da lov tila t tage

Jeg fik da lov tila t tage B/E kortet i min egen bil uden at den var "skolevogn". Jeg har håndbetjening til højre hånd og det belv godkendt uden at de så bilen. Jeg skulle bare have godkendelsen med under kørsel.

Er der nogle der ved om der er en håndbetjent lastbil i dk et sted? Jeg skal muligvis bruge en til en evaluerende køreprøve.

Handicapbusser
Offline
Joined: 30/01/2009
Hej Vi har efterhånden

Hej

Vi har efterhånden lavet et par privat biler som er blevet brugt som skolevogn i forbindelse med aflæggelse af køreprøve. Som det står tidligere skal bilen godkendes som værende egnet som skolevogn, der er lidt i forhold til indretning for kørelæren. Bilen skal også indreg. som værende skolevogn.

Så det der så er interessant og det jeg vil sige til jer er, husk når i har fået kørekortet at få omreg. bilen så den ikke står som skolevogn mere. Gør i ikke dette, vil i blive indkaldt til syn hvert 2 år, i stedet for efter 4 år... Der er lidt penge at spare :-)

Med velig hilsen
Jesper Skov
HandicapBusser Center Vest
Tlf.: 87 31 46 02
www.handicapbusser.dk

bak.iver
Offline
Joined: 28/05/2008
Hej Jeg har selv fornylig

Hej
Jeg har selv fornylig taget B/E kørekort i´min egen bil.
Jeg har speeder og bremse flyttet op til håndstyring.
Men fik min bil synet som prøvevogn, og det krævede ikke montering af ekstre udstyr til kørelæren
Men skulle dog have monteret et sæt spejle til kørlæren men de kan købes utrolig billige.
Men find en kørlære og snak med ham om det, men du er velkommen til at kontakte for for spørgsmål

prinsessen
Offline
Joined: 08/04/2009
¤¤¤ OK selvfølgelig

¤¤¤ OK selvfølgelig ---STORT kort..:-) vh.¤¤¤ prinsesen

prinsessen
Offline
Joined: 08/04/2009
¤¤¤ Hej pololars Prøv at

¤¤¤
Hej pololars
Prøv at læse servicelovens § 114 -- § 11 stk 3 du finder loven herpå RYK `sider
Måske er det lige noget for dig, yder støtte til køreprøve i egen bil.
V:H¤¤¤

Thomas (not verified)
Din bil skal synes som

Din bil skal synes som skolevogn med dertilhørende indretning. Hvis du har håndbetjent bremse til højre hånd kan der dispenseres fra pedaler, men der skal være ekstra spejle, indikatorer af blinklys, hornkontakt osv. til kørelæreren og prøvesagkyndige i højre side.

Du skal alligevel have en kørelærer, så snak med denne om det og tag sammen en tur forbi den prøvesagkyndige og få lavet en aftale om, hvordan det skal gøres.

Det er mennesker, så de er til at snakke med, men ikke nødvendigvis enige i hele landet.