Hastighed med hjælpemotor

På spørgsmålet ”Hvor hurtigt må en på spændt hjælpemotor køre i henhold til færdselsloven?”, svarer Færdselsstyrelsen, at en kørestol udstyret med en sådan hjælpemotor umiddelbart vil falde ind under bestemmelserne i Færdselsloven § 2 stk. 14: Køretøj, der er forsynet med motor som drivkraft. For kørestol, som er konstrueret til en hastighed af højst 15 km i timen og kun med væsentlig konstruktiv forandring kan ændres til større hastighed, gælder bestemmelserne om cykel, hvor intet andet er bestemt. 

Salgskonsulent hos Langhøj, Thomas Hansen tilføjer til styrelsens svar, at man må max køre 6 km/t på fortov. Hvis man kører hurtigere, skal man køre ned fra fortovet.
Ved fart over 15 km/t findes der ikke en kategori, men Færdselsstyrelsens svar til Langhøj er, at i så fald skal hjælpemotoren typegodkendes som en trehjulet knallert (stor knallert) sammen med en specifik kørestol.
- Det betyder, at selve konstruktionen skal testes ift. bremselængde, svingegenskaber og stabilitet samt udstyres med nummerplade, fortæller Thomas Hansen til RYK! magasin. Han påpeger, at sammenkoblingen kun kan typegodkendes af Færdselsstyrelsen med baggrund i omfattende testdokumentation fra et akkrediteret testinstitut, som f.eks. TÜV.
- Uden en sådan typegodkendelse må en hjælpemotor, der er designet til at køre hurtigere end 15 km/t, udelukkende anvendes på privat ejendom.
Thomas Hansen slutter med et godt råd:

- Det er altid en god ide, at man sikrer sig med reflekser. Ved typegodkendelse er lygter lovpligtig.

BB