ORIENTERING fra Paraplegifunktionen
Tekst af: Inge Pinholt, oversygeplejerske
Paraplegifunktionen
Der har siden jul været flere vellykkede arrangementer i KIMEN.
Mikkel Bundgaard har fortalte om sin ferietur til Island sidste år med gode venner som hjælpere. Ferien foregik i lejet bil. Han viste flotte billeder fra turen og gav gode råd om at rejse, når man er afhængig af kørestol og stærke venner for at komme ud til de gode udsigtspunkter.
I marts måned havde vi besøg af Lars Ulsøe, som har arbejdet i Sirius-patruljen. Han viste lysbilleder og fortalte, hvordan det er at være i Sirius. Om de mange strabadser man kommer ud for og om de fantastiske naturoplevelser.
Signe Hauge viste i april lysbilleder fra sit hus. Hun fortalte om arbejdet omkring indretningen af boligen og hun gav mange gode tips om, hvordan det er muligt at tillgodese de behov og ønsker, man kan have til sit nye hjem.
Alle arrangementer har været godt besøgt og der har været mange spørgsmål og kommentarer til foredragsholderne.
Besøg fra venskabssygehus i Lithaun
I marts fik Paraplegifunktionen besøg af direktøren fra Palanga Rehabiliteringssygehus i Lithaun. Sygehus Viborg har gennem 27 år haft et samarbejde med dette sygehus. Det startede som et fælles projekt, hvor medarbejdere på Sygehus Viborg var behjælpelige med at etablere basale installationer på sygehuset, fx vandforsyning, køkkenfaciliteter, strøm m.m. Palanga Rehabiliteringssygehus er nu et velfungerende sygehus, som på mange måder stiller sig lige med danske hospitaler. De seneste års samarbejde har derfor haft fokus på faglig udveksling i form af konferencer og deltagelse i hinandens hverdage. Besøget medførte en konkret forespørgsel om et samarbejde til efteråret på det fysioterapeutiske område. Der skal arbejdes videre med indholdet og omfanget af dette samarbejde.
