Juice og helse - 4-2003

Tekst af: Randi Seidelin

RYK! har mødt Peer Reerslev i hans nyåbnede helsekostforretning "Sund & Dejlig". Her kan man købe helseprodukter og aromatiske olier og få en snak med Peer Reerslev om kosttilskud, sunde madvaner og ikke mindst om at tage ansvar for sit eget helbred.En duft af aromatiske olier møder én, når man træder ind i helsekostbutikken "Sund og dejlig". Udenfor bager sensommerens sol, men her i butikken sørger køleanlægget i hjørnet for en behagelig temperatur - en investering, butiksejeren, Peer Reeslev foretog bl.a. af den årsag, at han er tetraplegiker.

Kvalitet på hylderne

En rød tråd gennem Peer Reerslevs liv er formidling af velvære. I en årrække ejede han solcentre med beautyklinikker, og nu er han atter på banen med helsekostbutikken "Sund & Dejlig", der åbnede i foråret i København. Her kan man for eksempel købe Aurion mel og grød, Søbogaardsafter, hudplejeprodukter fra Weleda og Dr. Hauschka, samt et utal af urteteer og aromatiske olier. Alle i økologisk, biodynamisk eller demeter kvalitet (det ypperste blå-stempel inden for økologiske og biodynamiske produktionsmetoder). Et hjørne af butikken er dog knap så sundt; her kan man nemlig købe italienske specialiteter, der hverken er økologiske eller fyldt med enzymer; - de smager bare himmelsk, forsikrer Peer Reerslev, der har givet sig selv forbud mod at spise flere amarettokransekager.

Juicebar og kundegrundlag

Til at begynde med havde Peer Reerslev en juicebar i butikken, men den måtte han lukke i løbet af sommeren, da han ikke solgte nok til at det kunne løbe rundt. Til gengæld sælger han juicepressere, der skånsomt presser frugt- og grøntsags-saft til velsmagende drikke.

Peer Reerslev kører ind bag disken og presser nogle gulerødder og rødbeder
- Du skal da lige smage, hvor godt det smager! Jeg får rakt et bæger med en mørk rød saft.
- Her har du et et koncentrat af alle rødbedens gode næringsstoffer, der modvirker sygdom og genetablerer balancen i kroppen.
En kunde kommer ind og bliver tydeligt skuffet, da Peer Reerslev fortæller, at juicebaren er lukket.
- Ja, det er ærgerligt, for baren var jo med til at gøre det lidt sjovere, forklarer Peer Reerslev, som håber at han igen kan servere sunde drikke på et senere tidspunkt.

En blærebetændelse

Det var en kronisk blærebetændelse for nogle år tilbage, der satte skub i Peer Reerslevs tanker om at fokusere på kostens indvirkning på kroppen.
- Efter to år med hyppige urinvejsinfektioner og utallige penicillinkure gav lægerne op, fortæller Peer Reerslev, som fik at vide, at han måtte acceptere bakterier i urinen. Peer Reerslev, som ikke tidligere har haft større problemer med blærebetændelse i sine 35 år som rygmarvsskadet, ville ikke acceptere lægernes svar og valgte at kæmpe videre på egen hånd.
- Jeg har altid haft mange kæpheste indenfor sundhedsområdet, så jeg tænkte, jeg måtte til at spise sundere. Det var lidt ligesom at se lyset, og jeg kom ind i en periode, hvor jeg blev temmelig hellig, indrømmer Peer Reerslev.

Rå juice og enzymer

Peer Reerslev helbredte sig selv med noget så enkelt som friskpresset juice.
- Jeg kontaktede nogle amerikanske læger, der forsker i rigtig ernæring, og her hørte jeg om en juicepresser, man bruger på nogle succesfulde cancerklinikker i USA. Den er opfundet af Dr. Walker, der selv blev 113 år! Juicepresseren behandler frugt- og grøntsagssaften så nænsomt, at alle enzymer, vitaminer og mineraler bevares.
- Enzymerne er noget af det allervigtigste at tilføre kroppen, når den er syg, og for at den kan holde sig ung, men enzymerne går hurtigt til spilde i forarbejdet mad, fortæller Peer Reerslev og fortsætter:
- Syge mennesker har sjældent en stor appetit, og derfor er den rå juice så terapeutisk, fordi næringsindholdet er utrolig højt og kroppen ikke skal bruge ressourcer på fordøjelse. Peer Reerslev føler selv, at det er lidt som at springe over, hvor gærdet er lavest:
- Jeg ved, at jeg ikke får spist så store mængder rå grøntsager, som der rent faktisk skal til. Derfor er presseren så god. Med en halv liter juice dagligt fandt Peer Reerslev sit nye vitale jeg - og en helt klar urin uden at indtage et milligram antibiotika.

Viden mangler

- Vi rygmarvsskadede burde opdrages til at være intelligente handicappede! Ligesom sukkersygepatienter, der bliver skolet ved hjælp af videoer og kurser om kostens og sukkersygens indvirkning på kroppen, skulle vi også oplæres til at støtte vores krop, siger Peer Reerslev og fortsætter:
- Det mangler meget inden for vores gruppe! Vi sidder tilbage med 50% funktion og hvis kroppen skal yde det maksimale, skal vi også give den det maksimale.
Peer Reerslev, som har læst medicin i fem år og har en god basisviden om kroppens kemi og behov, mener, at lægerne er for eftergivende:
- De opererer ofte med en for stor margin for, hvor mange bakterier urinen må indeholde, ligesom der fx gives nitrofurantoin forebyggende for at slå bakteriestammer ihjel i blæren. Problemet er bare, at det også slår andre bakterier ud, bl.a. vigtige bakterier, der skal være i tarmen for at den kan fungere. Og mange af os har i forvejen en dårligt fungerende mave, fortæller Peer Reerslev, som undrer sig over at lægerne ikke kigger mere på kostens betydning for vores helbred.
- En sund kost beskytter vores krop og ruster os til at modstå ubalance i fx blæren og maven, ligesom vi giver kroppen bedre mulighed for at hele, hvis vi fx får sår.

Syg fødevarepolitik

Gennem samtalen har Peer Reerslev øst af sin enorme viden om ernæring og en, i hans øjne, temmelig syg fødevarepolitik verden over. Det giver stof til eftertanke og trang til 'her-og-nu-handling', så da jeg forlader den svale butik, er min indkøbspose fyldt med gode, sunde varer og økologiske hudplejeprodukter. I bilradioen på vejen hjem hører jeg, at det er årets varmeste dag og måske ikke lige vejr til "Den glade maves grød", men jeg er alligevel fast besluttet på at tage mere ansvar for min krop...

Sund & Dejlig
Lyngbyvej 32
Kbh. Ø
Tlf. 39 29 90 90

I næste nummer af RYK! starter vi en helsespalte, hvor Peer Reerslev vil give nyttige helse- og kostråd til vore læsere.