Social aktion - 4-1999

Tekst af: Birgitte Bjørkman

Godt sytten kørestolsbrugere og lige så mange hjælpere havde taget opstilling foran indgangsdøren til Aarhus Kunstmuseum, da museet holdt fernisering i oktober måned.

Århus Kunstmuseum har i flere år budt på utilgængelig kunst for handicappede. Nu skal der bygges et nyt moderne kunstmuseum, og handicappede i Århus frygter det værste. På trods af de klare retningslinjer i bygningsreglementet viser erfaringen desværre, at tilgængelighed ikke kommer af sig selv.
Som en påmindelse til Århus Kommune om at lave adgangsforhold for alle, blev der afholdt en protestaktion ved det gamle kunstmuseum, som er totalt uegnet for kørestolsbrugere. Aktionen blev afholdt i forbindelse med åbningen af udstillingen "Skandaler i kunsten gennem 100 år".
Men som aktionisterne proklamerede:
- Den virkelige skandale er de ekstremt dårlige adgangsforhold for kørestolsbrugere til Danmarks Kulturliv, særlig på Aarhus Kunstmuseum.
Aktionisterne, som var elever fra Egmont Højskolen i Hou, sørgede for, at kunstmuseets gæster måtte stå i kø og kun med vanskelighed kunne passere de mange handicappede elever, der på forhånd havde proklameret deres tilstedeværelse som en Social Aktion.