Alter G

AlterG i Danmark

Fysioterapier med Ydernummer:

Horsens, Proaktiv Fysioterapi
Grønlandsvej 1, 8700 Horsens,
Tel: +45 5180 7019, Niels Rosendahl, niels@proaktivteam.dk
www.proaktivteam.dk

Odense, Funktionel Træning Odense (FTO, Odense):
Thulevej 11, 5210 Odense NV
Tlf:  +45 2878 5777, info@fto.dk, www.fto.dk4

Næstved, Fysium,Sct. Jørgens Park, 4700 Næstved
Tlf: 5572 4322, info@fysium.dkwww.fysium.dk

Randers, Thomsen Fysioterapi & Osteopati
Toldbodgade 3, 8900 Randers
tlf. 86 43 33 44, thomsen-fys@mail.dk
www.thomsen-fys.dk/

Roskilde, Klinik for Kost og Fysioterapi
Østervang 2, 4000, Roskilde
Tel: +45 51557151, David Rasmussen, dr2802@gmail.com

Skive Proaktiv Fysioterapi
Slotsgade 3, 7800 Skive
Mob: 5335 0699, Rolf Birkholm-Clausen, rolfbc@gmail.com

Solrød strand, Fysiodanmark, A-Fys
Langager, 2680 Solrød
Tlf.: 56 14 52 11, Mark Abildhauge, mail@a-fys.dk

Sorø, Kroppens Hus, Holbækvej 109, 4180 Sorø
Tlf: 5783 3345, info@kroppenshus.dk,www.kroppenshus.dk

Aarhus Egå/Risskov, Proaktiv (Fit&Sund)
Ådalsvej 27, 8240 Risskov
8622 2210, Lene Skytte, Lene@fysioegaa.dk
www.fysioegaa.dk

Fysioterapier uden Ydernummer:

Brøndbyerne, Team Danmark, Idrættens Hus, Brøndby Strand, 2605 Brøndby
Tlf: 4326 2521, www.teamdanmark.dk

København, Proalign Idrætsfysioterapi, Grøndal Multicenter, Hvidkildevej 64, 2400 København NV
Tlf: 2567 7605, proalign@proalign.dkwww.proalign.dk 

København, Fysio360 Fysioterapi, Gothersgade 137 st.h., 1323 København K
Tlf: 93603609,   info@fysio360.dk´www.fysio360.dk

 Køge Sportsterapi
Stations vej 1B, 4681 Herfølge
Tel: 51 51 89 99, Søren Larsen, soren-larsen@hotmail.com

Lynge, Nordsjælland Sportsfysioterapi
Lynge Bytorv 8  3540 Lynge
Tlf:+45 52 35 50 00 , Michael Knudsen, mk@nordfys.dk,
www.nordsjællandsportsfysioterapi.dk

Odense, ADG-fysioterapi
Rugårdsvej 23, 5000 Odense
Tlf: 51 96 03 64, www.adg-fysioterapi.dk

Vejle, Back2Sport,
Vindinggaard Ringvej 1, 7100 Vejle
Tel: +45 60664324, Mads Nygaard, Mads@back2sport.dk

Aarhus, Team Danmark
Stadion Allé 70, 8000 Aarhus C Danmark
4062 6367, Line Havgaard, lhha@teamdanmark.dk

Kommuner og sundhedscentre

Albertslund Kommune Sundhedshuset
Stationsporten 4, 2620 Albertslund
4368 7785, Rikke B.M. Christensen, rikke.bulow.mindegaard.christensen@albertslund.dk

Esbjerg Kommune Sundhedscenter Højvang,
Spangsbjerg Kirkevej 51, 6700 Esbjerg
Tlf. 7616 3442, suter@esbjergkommune.dk

Esbjerg Kommune, Omsorgs Center Hedelund
Spangsbjerg Møllevej 316, 6705 Esbjerg Ø
Tel. 7616 4180, anti@esbjergkommune.dk

Gribskov Kommune Sundhedshus
Bymosevej 4, 3200 Helsinge
Tlf. 70605858, Connie Bendt, Connie.bendt@aleris.dk

Holstebro Kommune, Sundhedscenter
Thorsvej 65, Holstebro Kommune, 7500 Holsterbro
Tlf: 96114800, Eva.grue.nielsen@holstebro.dk

Horsens Kommune Vital
Horsens Kommune, Langmarksvej 85, 8700 Horsens,
Tlf: 7629 1989 Michael Rasmussen, mir@horsens.dk

Horsens Kommune Præsthøjgården
Ternevej, Horsens

København Kommune, Sundhedshus Nørrebro, Ryg og Genoptræningscenter
Mimersgade 41, 2200 Kbh N, Tel: 3366 3366
Tina Johannsen, CU5W@suf.kk.dkwww.kk.dk

Københavns Kommune, Neurologi- og Rehabiliteringscenter
Bystævneparken 17-18, 2700 København,
Tlf.: 38 27 40 68, neurologi@suf.kk.dk

Odder Kommunes Sundhedscenter
Vitaparkvej 9, 8300 Odder
Tel: +45 8780 3740, Mob: 24865539, Charlotte Harrit, charlotte.harrit@odder.dk

Odder Kommune, Skovbakkehjemmet,Holsteinsgade 47, 8300 Odder
Tlf: 8780 1230,  kbm@diakon.dkwww.diakon.dk

Randers Kommune Sundhedscenter, Biografgade 3,  8900 Randers C
Tlf: 8915 1215 Sundhedscenter@randers.dkwww.sundhedscenter.randers.dk

Randers Kommune Døgngenoptræningen Svalepakken
Svalevej 11, Assentoft, 8960 Randers
Tel: +45 89152739, Randi Nielsen, Randi.nielsen@randers.dk

Randers Kommune Træningscenter Aabakken
Bakkevænget 1, 8983 Gjerlev
Tel: +45 89158969, Louise Hauton, Louise.Hauton@randers.dk

Roskilde Kommune Æblehaven, Sundhed og omsorgscenter Midt
Æblehaven 74, 4000 Roskilde
20295614, Lotte Kjeldahl Mikkelsen, Lottekm@roskilde.dk

Skive Kommune Sundhedscenter
Resenvej 25, 7800 Skive, Tlf: 9915 7303
Inge Risum Nielsen, Mokl@skivekommune.dk

Skive Kommune Møllegården
Møllegade 5, 7800 Skive Danmark
Tel: 2034 3076, Niels Bortiz Sørensen, nbos@skive@dk 

Thisted Kommune, Træning og Rehabilitering
Simons Bakke 37, 7700 Thisted  
Tel: +45 9917 1982, Att: Tanja Rønberg, TANR@thisted.dk

Vejen Kommune Brørup sundhedscenter, Sundhed og Familieafdelingen
Fredensvej 3B, 6650 Brørup
Tlf: 79966446/30170874, ub@vejen.dk

Vesthimmerland Kommune Sundhedscenter
Fredensvej 4, Østerled 4, 9681 Ranum
Tlf.: 9966 8213, Franz Bundgaard Larsen , fbl@vesthimmerland.dk

Viborg Kommune, Blichergaarden Ældrecenter,N.F.S. Grundtvigsvej 13, 8900 Viborg
Tlf: 8787 6666, jnb@viborg.dkwww.viborg.dk/blichergaarden

Viborg Kommune Sundhedscenter
Toldboden 1, 8800 Viborg
Marie Engberg Petersen, Tlf:8787 6040, maje@viborg.dk

Viborg Kommune Rehabiliteringscenter
Klosterhaven 1, 8800 Viborg
Hanne Poulsen Øster, hos@viborg.dk

Viborg kommune Banebo
Marsk Stigs Vej, 8800 Viborg

Aalborg Kommune Rehabiliteringscenter Aalborg
Dokkedalsvej 20, Mou, 9280 Storvorde, Tlf: 31995402
Hanne Byrialsen Larsen, HBL-aeh@aalborg.dk,

Aarhus Kommune, Vikærgården, Sundheds - og omsorgshotel
Hvidkildevej 1-7, 8240 Risskov
Tlf.: 87 13 17 00, lrk@aarhus.dkvikaergaarden@mso.aarhus.dk

Sanocenter, Aarhus
Egernvej 5, 8270 Højbjerg
Tlf. 7978 0000 Karin Pedersen,, mail@sanocenter.dkwww.sanocenter.dk/aarhus

SANO Center Skælskør
Slagelsevej 32,  4230 Skælskør
Tel.: +45 7879 0020, Mark Wulf Vissing, MVissing@Sanocenter.dk

Sano Middelfart
Adlerhusvej 28, 5500 Midddelfart
Tlf. +45 7879 0000,Charlotte Oredson, coredson@sanocenter.dk
www.sanocenter.dk

Vejleford rehabilitering, Sanatorievej 27B, 7140 Stouby
Tlf:7682 3333, sekretariatet@vejlefjord.dk,www.vejlefjord.dk

Egmont Højskolen, Villavej 25, Hou, 8300 Odder
Tlf: 8781 7900, mail@egmont-hs.dkwww.egmont-hs.dk